Facebook'ta Bizi Takip Edin Twitter'da Bizi Takip Edin Instagram'da Bizi Takip Edin İletişim Bilgileri Bizi Arayın0532 702 20 57
Phibrows
Yuliya Glazova | Beauty Center
Makyaj

Profesyonel Makyaj

Profesyonel makyaj bir uzmanlıktır. Bu işin eğitimini almış kişiler profesyonel makyaj yapabilmektedir. Profesyonel makyaj sahne makyajını kapsayan bir daldır. Ancak yoğunluk olarak gece makyajları veya tanıtım amaçlı kullanılır. Kişilere makyajla ilgili bilinmesi gerekenleri ve kendi yüzleriyle ilgili makyajın püf noktalarını da veren mağazalar veya stüdyoların asıl amacı tanıtımlarını yaparak ürünlerini satmaktır.

Profesyonel makyajda eğitimli kişiler makyaj yaptıkları kişinin yüz hatlarını iyi anlar ve dikkatin nereye çekilip uzaklaştırılacağını tespit ederek makyaj yaparlar. Makyajda kişinin cilt rengi, saç rengi ve göz rengi önemlidir. Hatta bazı durumlarda giyilecek elbisenin rengi de önem kazanmaktadır.

Profesyonel makyaj, makyaj hilelerini en iyi bilen ve uygulayan daldır. Makyaj malzemelerinin seçiminden, uygulamasına kadar her türlü tekniği bilmek gerekir. Makyaj malzemelerini tanımak, aparatları bilmek önemli bir noktadır. Renkleri bilmek, aydınlık, gölge uygulamalarını anlamak ve uygulayabilmek gerekir.

Örneğin yüzümüzde kaş yüze ifade veren önemli bir uzuvdur. Kaş şekillendirme doğru olmazsa o zaman yüz ifadesiz ne ifade vereceğini şaşırmış bir hal alabilir. Kaşlara yüz biçimimize ve kaşların şekline göre biçim verilir. Gerekiyorsa kaş kalemi ve fırçasıyla belirginleştirilir. Gözler renk ve gölgeler ile olduğundan büyük veya küçük gösterilebilir. Burun kavisi hafifletilebilir ve olduğundan küçük gösterilebilir. Açık ve koyu renklerin belirli bölgelere uygulanmasıyla ve birbirine yedirilmesiyle de yüz olduğundan daha ince veya yuvarlak gösterilebilir. Bu uygulamalar ışık, gölge oyunlarıyla göz yanılsaması yaratmaktadır.

Makyajda açık renkler ışık vermek ve yansıtmak için koyu renkler ise gölgeleri oluşturmak için kullanılır. Açık renklerle belirgin olması istenen yerler öne çıkarılır, koyu renklerle istenmeyen yerler saklanır. Tabi bu renkler ve tonları birbirine geçişli olarak kullanmak gerekir. Makyajda keskin çizgiler olmamalıdır. Renkler olduğu gibi değil karıştırılarak kullanılır ve farklı tonlar elde edilir. Profesyonel makyajda belli katı kurallar olamaz. İnsan yüzleri birbirinden çok farklı özelliklerdedir. Bu nedenle tek tip kurallar makyajda uygulanamaz. Her kişinin rengine ve yüz hatlarına göre makyaj çizgileri ve renkleri oluşturulur. Ancak ışık gölge oyunlarıyla elde edilen belli kurallara dayalı hileler vardır.

Profesyonel makyaj, renkleri ve ışık gölgeyi kullanmayı bilmeyi gerektiren bir daldır. Belli sabit kuralları olmadığı için görsel yeteneği olan kişilerce uygulanırsa çok başarılı uygulamalar ortaya çıkar. Renklerin birbiriyle uyumu, karıştırıldığında ortaya çıkacak tonlar hakkında bilgili olmak gerekir. Bir yüzde hangi bölgeyi ön planla çıkartıp hangi bölgenin gizleneceği konusunda karar verip uygulamak deneyim gerektiren bir iştir.

Günümüzde profesyonel makyaj eğitimli kişilerce uygulanan bir daldır. İnsanlar genelde özel günlerinde bu makyajı uygulatırlar. Düğünlerde, davetlerde kadınların özellikle uygulattığı bir makyajdır. Bunların yanı sıra film çekimlerinde, dizi setlerinde, televizyon kanallarında mutlaka profesyonel makyaj yapan, bilen kişi bulunur. Bulunulan ortama ve döneme, kişinin yüz hatlarına göre makyaj yapar.